Formáty SSL/TLS certifikátov a ich použitie
SSL/TLS certifikáty môžu mať niekoľko formátov a prípon - napr. Pem, cer, der, pfx. Poradíme, ako sa v nich vyznať, ako s nimi pracovať a ako zmeniť formát na taký, ktorý potrebujete.
Rozdiely medzi formátmi certifikátov
Aké sú rozdiely medzi certifikátmi uloženými ako .p7b, .pfx, .p12, .pem, .der, .crt alebo .cer?
Dôležité je si uvedomiť, že pri SSL/TLS certifikátoch na prípone súboru vôbec nezáleží . SSL/TLS certifikát môže byť uložený buď v textovej podobe, ktorá úplne prevláda (linux a apache, unix a ostatné servery), alebo v binárnej (Java, Microsoft Server).
Certifikát v textovej podobe je uložený v Base64 v súbore. Po otvorení tohto súboru (napríklad v Notepade) vidíte jeho obsah zakódovaný do Base64 a ohraničený BEGIN a END CERTIFICATE.

Formát PEM
Jedná sa o najpoužívanejší formát pre uloženie certifikátov. Väčšina serverov (napríklad Apache) používa privátny kľúč a certifikát v oddelených samostatných súboroch. O certifikáte PEM hovoríme často ako o "textovom formáte", pretože je zakódovaný v Base64.Formát DER
Formát DER je binárny formát certifikátu. Nie je v textovej podobe a nie je možné s ním pracovať ako s textom v Base64 (otvoriť v Notepade, kopírovať, atď).Formát P7B/PKCS #7
Formát PKCS #7 alebo P7B znamená jeden alebo viac certifikátov v Base64 ASCII formáte uložený v súbore s príponou .p7b alebo .p7c.
Formát PFX/P12/PKCS #12
Formát PKCS #12 či PFX/P12 je binárny formát pre uloženie certifikátu (vrátane jeho intermediate) s privátnym kľúčom. Certifikáty a privátny kľúč sú v súbore PFX chránené heslom.

Je toho na vás veľa?
+420 511 150 150
+420 730 162 600
Mrzí nás, že ste tu nenašli potrebné.
Pomôžete nám článok vylepšiť? Napíš nám, čo ste tu očakávali a nedozvedeli sa.